Spajanje oluka - koje su mogućnosti?

Spojovani zlabu

Mogućnosti za spajanje pojedinih dijelova oluka postoji nekoliko. Neke možete bez problema napraviti sami, dok druge zahtijevaju stručnu pomoć profesionalca. Saznajte koje metode spajanja oluka postoje, kako ih izvoditi i na što morate obratiti pozornost.

 


 

Sadržaj članka

Mogućnosti spajanja oluka

 

Mogućnosti spajanja oluka

Kako će biti spojeni pojedini dijelovi oluka ovisi o materijalu oluka i proizvođaču. Možete naići na lijevanje, zakivanje, lijepljenje i spajanje pomoću posebnih spojki. Neke od ovih metoda mogu se koristiti i istovremeno. Pogledat ćemo pobliže sve njih.

 

Spajanje oluka pomoću spojki

Ako se želite sami upustiti u montažu sustava oluka, spojke su definitivno najbolje rješenje. Njihova upotreba je izuzetno jednostavna, zbog čega su i najraširenija. Cijeli sustav oluka sastavit ćete kao kockice – i to potpuno bez alata.

Osim toga, možete ga bilo kada rastaviti i ponovo sastaviti. Laka montaža i demontaža olakšavaju eventualne popravke i odlično će poslužiti primjerice na planinskim kućama, gdje olučni sustav možete jednostavno skinuti zimi i zaštititi ga od težine velike količine snijega.

Spojke oluka možete pronaći u plastici, galvaniziranom čeliku i galvaniziranom čeliku s lakom, tako da ih možete koristiti za oluke od tih materijala. Zbog brtvene gume, spojke su potpuno vodootporne čak i pri širenju materijala uzrokovanom temperaturnim promjenama.

Montaža plastičnih i galvaniziranih spojki se razlikuje, što je očito već na prvi pogled.

Galvanizirani oluci se spajaju prislanjanjem – pomicanjem prema sebi. Može između njih ostati razmak do 3 mm, što omogućuje djelomično širenje spoja. Zatim se prisljeni oluci učvrste spojkom. Spojka se sastoji od dvije dijelove: gornji dio za pričvršćivanje na zavoj i donji dio za pričvršćivanje na stražnji savijeni dio oluka. Između njih su povezani stegom. Donji dio sadrži profiliranu brtvenu gumu (materijal EPDM otporan na starenje na vanjskom zraku), koja služi za brtvljenje spoja dvaju oluka i sprječava ulazak vode u spoj. Za osiguranje od otpuštanja na strani zavoja koristi se sigurnosni segment od lima, koji se prije montaže savije, a nakon montaže pritisne na osiguravajući dio. Za najmanje veličine oluka (r.š. 200 mm) spojke se ne proizvode.

Za plastične oluke sama instalacija počinje umetnutjem spojke u zavoj oluka i sljedećim pričvršćivanjem na stražnjoj strani.

 

 

Lijevanje oluka

Lijevanje, odnosno lemljenje, je tradicionalna kovačka tehnika spajanja metalnog materijala. Godinama je provjerena i pouzdana, ali zahtijeva ruke iskusnog profesionalca. Upravo zbog zahtjevnosti, lijevanje oluka se danas ne koristi previše, dostupne su jednostavnije i jednako učinkovite metode. Međutim, moguće je naići na lijevanje kod oluka od pocinčanog čelika, aluminija, bakra ili titanzinca.

Prednost lijevanja je što, uz pravilnu izvedbu, stvara vrlo čvrst spoj koji ima iste karakteristike i trajnost kao i sam materijal. Kod nekih materijala spojevi oluka također se učvršćuju pomoću njita. Za razliku od upotrebe spojki, ovako spojeni oluci se ne mogu rastaviti.

 

Zakivanje i lijepljenje oluka

Osim učvršćivanja lemljenih spojeva, njite se koriste i u kombinaciji s lijepljenjem. Zakivanjem i lijepljenjem spajaju se aluminijski, pocinčani ili lakirani pocinčani oluci. Za većinu pocinčanih oluka dostupne su i spojke oluka, koje su jednostavnije za montažu. Izuzetak su pocinčani oluci promjera 80 mm, kod kojih spojka nije dostupna i moraju biti spojeni lijepljenjem i zakivanjem.

Kao i kod lijevanja, ovako spojeni oluci se ne mogu rastaviti, no ova metoda je definitivno jednostavnija, a ako ste tehnički vješti, možete je izvesti i sami.

Kako to učiniti

Lijepljenje – pojedine dijelove oluka zalijepite limarskim kitom. Prvo je potrebno obrusiti i odmašćiti krajeve oluka koji se spajaju kako bi se dobro prionuli. Zatim nanesite traku kitom na oko 5 cm od ruba i pritisnite drugi dio. Oluci se trebaju preklapati otprilike 10 cm.

Spoje žljebova pomoću lijepljenja Spoje žljebova pomoću lijepljenja Spoje žljebova pomoću lijepljenja Spoje žljebova pomoću lijepljenja Spoje žljebova pomoću lijepljenja
Kako bi ljepilo ispravno funkcioniralo, potrebno je površinu 8 cm od ruba žljeba pospuhati brusnim papirom Nakon što pospuhate brusnim papirom, potrebno je očistiti kraj žljeba i odmašćiti ga, idealno specijalnim odmašćivačem 5 cm od ruba žljeba nanesite trakicu ljepila širine 8 mm. Na taj način ćete postići izbacivanje ljepila unutar žljeba, a ne na vidljivu stranu Spojite oba kraja žljeba i pažljivo pritisnite površine kako bi došlo do lijepljenja dijelova, a dva zakovica povežite žljeb neposredno ispod nabora i na stražnjoj strani kod vodene utore Za savršeno brtvljenje spoja redovito razmažite izbačeno ljepilo iz spoja unutar žljeba i zatvorite vodenu utoru na stražnjoj strani žljeba

Ravnoteža – spojene spojeve učvrstite zakovicama u materijalu i boji odgovarajućoj vašem sustavu žljebova. Možete odabrati između prirodnog pocinčanog, pocinčanog u boji ili aluminija. Žljeb učvrstite s dva zakovice na njegovim najvišim točkama i redovito razmazujte silikon koji izlazi iz spoja unutar žljeba. Spoj će biti savršeno zbrtvljiv.

Spoje žljebova pomoću lijepljenja Spoje žljebova pomoću lijepljenja Spoje žljebova pomoću lijepljenja Spoje žljebova pomoću lijepljenja Spoje žljebova pomoću lijepljenja
5 cm od ruba žljeba nanesite trakicu ljepila širine 8 mm. Na taj način ćete postići izbacivanje ljepila unutar žljeba, a ne na vidljivu stranu Spojite oba kraja žljeba i pažljivo pritisnite površine kako bi došlo do lijepljenja dijelova i zatvorite vodenu utoru na stražnjoj strani žljeba Ravnomjerno izbušite rupe promjera 4,1 ili 3,1 u obliku križa i nastojte ne bušiti u najnižem dijelu žljeba gdje teče kišnica. Sam proces zakovivanja izvodi se pomoću razdjeljujućih zakovica 3x8 mm ili 4x8 mm, ovisno o promjeru izbušene rupe. Za savršeno brtvljenje spoja redovito razmazujte izbačeno ljepilo iz spoja unutar žljeba i svaki zakovicu još prekrijte silikonom.

Napomena! Ako spajate aluminijski žljeb čija će ukupna duljina biti veća od 12 metara, morate koristiti žljebnu dilataciju. Zakovicama spojeni spojevi su vrlo čvrsti i ne dopuštaju dovoljno širenja materijala pod utjecajem vanjskih uvjeta. Žljebna dilatacija će spriječiti deformaciju žljeba.

Prefa žljebna dilatacija

Žljebna dilatacija je potrebna za žljebove dulje od 12 m.

 

Spremate li se za montažu sustava žljebova? Tada će vam dobro doći i naš članak o montaži žljebova.

Ako vam treba savjet o odabiru ili montaži sustava žljebova, slobodno se obratite. Rado ćemo vam pomoći.

 

Želim savjet

 

Napravljeno11. 01. 2021.

Ova internetska trgovina koristi kolačiće koji pomažu u ispravnom funkcioniranju stranice. Korištenjem naših usluga pristajete na upotrebu kolačića.

Detaljne postavkePrihvatite sve kolačiće