Kako produžiti odvodnu cijev da skrene vodu dalje od kuće

Produžetak slivnog odvoda

Jedan od zakonskih uvjeta za građevinske projekte je da moraš ukloniti oborinsku vodu na svom posjedu, ne smiješ je slijevati na javne prometnice niti na tuđe zemljište. Ne smijete dozvoliti da voda kaplje s vašeg doma, jer bi to moglo uzrokovati prodiranje vode u podrum. Rješenje je produžiti slivni odvod što dalje od kuće. Kako to postići?


Kako i kamo odvodi vodu

Osnova su kanalizacijske ili drenažne cijevi koje morate voditi pod zemljom. Drenažne cijevi se razlikuju od običnih kanalizacijskih time što imaju male otvore u omotaču koji omogućuju povlačenje vode iz okolnog tla.

Razmislite želite li na kraju odvoda podzemni spremnik ili infiltracijski bunar. Korištenjem kišnice iz spremnika za navodnjavanje vrta možete značajno smanjiti svoje troškove ili smanjiti potrošnju vode iz bunara. Infiltracija, ili podmok, vraća vodu natrag u tlo.

Što ćete trebati

Prvo označite trasu nanečisto pomoću kolaca i užeta. Na taj način ćete saznati:

  • koliko će biti dug odvod, odnosno koliko cijevi trebate odabrati,
  • hoće li biti potrebno koristiti neka koljena (oblika) ili odvojke.

Za spajanje slivnih odvoda u podzemnu cijev idealan je lovac na taloge, takozvani geiger. Ovaj spojni element ima povećanu otpornost na smrzavanje i u košari zadržava nečistoće, čime se sprječava začepljenje cijevi. Ove taloge možete lako izvaditi zahvaljujući inspekcijskoj rupi.

Ne zaboravite kupiti podzemni plastični spremnik, ili u slučaju infiltracije netkanu tkaninu.

Podzemni spremnik za sakupljanje kišnice

Postupite korak po korak

Ako ste nabavili sve potrebno, krenite u iskop. Prvo označite liniju pod užetom bijelim pijeskom ili brašnom, a zatim uklonite uže i kolce.

Parametri jarka:

  • Širina jarka ovisi o promjeru cijevi.
  • Dubina mora biti najmanje 80 cm kako voda ne bi smrzavala.
  • Vrlo je važan nagib, kako bi voda sama oticala. Općenito, preporučuje se najmanje 1 cm po 1 m dužine.

Strefa savjet: Uzbijte kartone uz bijelu crtu i postavite iskopanu zemlju na njih. Završno zatrpavanje bit će puno lakše.

Na kraju iskopajte jamu za spremnik, gdje su dimenzije ovisne o veličini posude, ili za infiltraciju, kada je najčešća rupa veličine oko 1,5 m3.

Rasporedite sve dijelove cijevi uz iskop kako biste bili sigurni da sve odgovara. Postavite geiger i postupno spojite cijeli sustav te položite u jarak. Za infiltraciju cijev bi trebala ući najmanje 0,5 m u jamu.

Kako završiti produženi odvod

O podzemnim spremnicima za kišnicu, njihovu povezanost i osiguranje daljnje distribucije vode možete pročitati u drugom dijelu članka o štednji pitke vode.

Ako ste odabrali infiltraciju, obložite jamu netkanom tkaninom i napunite do ¾ šljunkom, šljunčanim pijeskom ili drobljenim kamenom. Na vrh stavite dvije slojevi tkanine.

Infiltracijska jama

 

Završni radovi su jednako važni

Geiger je potrebno betonirati do gornje rubne visine. Prekrivanje pijeskom ili zemljom se ne preporučuje, jer bi se geiger mogao pomaknuti. Cijevi pokrivajte iskopanom zemljom, kao i spremnik ili posljednju četvrtinu infiltracijske jame. Površinu zatim možete posijati travom.

Odaberite kod stručnjaka

Mi smo specijalisti za slivne odvode, zato ne oklijevajte i kupite sve što vam je potrebno kod nas. Osim slivnih sustava, sigurno će vam trebati i alat za montažu i zaštitna oprema.

 

Napravljeno10. 01. 2023.

Ova internetska trgovina koristi kolačiće koji pomažu u ispravnom funkcioniranju stranice. Korištenjem naših usluga pristajete na upotrebu kolačića.

Detaljne postavkePrihvatite sve kolačiće