Kako postaviti kuke za oluke

Jak na montáž háků

Montaža oluka počinje s olučnim kukama. One drže cijeli sustav na svom mjestu i uz pravilnu montažu osiguravaju da oluk obavlja svoju funkciju. Pripremili smo kompletni vodič koji će vam pomoći da odaberete olučne kuke, kada i kako ih treba savijati i kako izvesti samu montažu vlastitim rukama. Prije nego što krenete s radom, odaberite odgovarajuće radne rukavice.

 


 

Sadržaj članka

  1. Vrste olučnih kuka
  2. Koji materijal i dimenziju olučnih kuka odabrati
  3. Prije montaže olučnih kuka morate znati potrebni pad oluka
  4. Kada je potrebno savijati olučne kuke i kako to učiniti
  5. Montaža olučnih kuka

 

Vrste olučnih kuka

Olučne kuke možemo podijeliti prema njihovom obliku i mjestu pričvršćenja na:

  • Klasične/ravne kuke – ovaj tip kuka odabrati ćete ako olučni sustav postavljate ispod krovne obloge (s gornje strane na krovne grede ili pokrovlje). Kuke tada morate uvijek saviti u željeni nagib. Nedostatak je što morate otkriti rub krovne obloge za montažu. Klasične kuke najčešće ćete koristiti pri obnovi krova ili kod nove gradnje.
  • Zakrenute kuke – ove ćete koristiti za pričvršćivanje s bočne strane na krovne grede (gredice), tako da nije potrebno otkrivati krovnu oblogu. Međutim, nije svaki dom vidljivih krovnih greda, često su skrivene iza pokrovlja. Ako je moguće kuke postaviti na grede na različitim visinama, tako da se poštuje minimalni nagib, nije ih potrebno savijati.
  • Prednje/grebene kuke – ove kuke montirate ili na čela krovnih greda ili izravno na grebene. Potrebnog nagiba postižete postavljanjem kuka na različite visine, tako da ih nikada ne morate savijati. Međutim, prikladne su više za manje građevine kao što su garaže ili sjenice.

 

 

Koji materijal i dimenziju olučnih kuka odabrati

Materijal olučnih kuka trebao bi biti isto kao i materijal cijelog sustava oluka. Izuzetak su plastični oluci, kod kojih je moguće odabrati i kuke od metala. Kao i kod oluka, najčešće ćete se susresti s četiri materijala – plastika, cink, cink s premazom i aluminij. Držite se uglavnom istog proizvođača i kupite kuke namijenjene sustavu oluka koji ste odabrali.

Ako još niste sigurni u odabir materijala, bit će vam koristan članak o razlikama između plastičnih i metalnih oluka.

Dimenzija olučnih kuka mora odgovarati dimenziji oluka. Ta dimenzija najčešće se navodi u razvijenoj širini, koja može biti zbunjujuća. Na našoj internetskoj trgovini uvijek ćete naći navedeni promjer oluka i kuka.

 

Prije montaže okapnih kuke morate znati potrebni pad okapa

Da bi okapni sustav ispravno obavljao svoju funkciju, mora imati odgovarajući pad. To ćete postići ili montiranjem kuke za žlijeb na različite visine, ili njihovim savijanjem.

Prvo morate znati ispravan smjer padanja okapa. To ćete saznati prema ukupnoj duljini žlijeba:

  • Za duljinu do 10 metara dovoljan je jedan okapni odvod s bilo koje strane – i cijeli žlijeb će biti nagnut prema toj strani.
  • Za duljinu preko 10 metara odvod mora biti na obje strane i žlijeb se naginje od sredine prema rubovima.

 

Broj odvoda na određenu duljinu krova

Potrebni pad okapa zatim ovisi o njegovom materijalu:

  • Pad plastičnog okapa trebao bi biti najmanje 2 mm po metru.
  • Pad metalnog okapa trebao bi biti najmanje 5 mm po metru.

 

Na temelju duljine žlijeba i potrebnog pada zatim izračunate razliku u visini okapa na početku i kraju.
  • Za duljinu krova do 10 metara izračun će izgledati ovako:
    razlika u visini okapa = duljina krova × potrebni pad po metru
  • Za duljinu krova preko 10 metara izračun će izgledati ovako:
    razlika u visini okapa = (duljina krova ÷ 2) × potrebni pad po metru

Primjer: Ako je duljina krova 8 metara, množite s 5 mm za metalni okap i 2 mm za plastični okap. Rezultirajuća razlika u visini metalnog okapa između početka i kraja bit će 40 mm, a za plastični okap 16 mm.

Ako je duljina krova veća od 10 metara i žlijeb ćete naginjati od sredine prema stranama, izračunavate s polovinom duljine krova. Naime, u sredini duljine krova bit će najviša točka okapnog žlijeba. Za duljinu krova od 20 metara, razlika u visini metalnog okapa bit će 50 mm, a za plastični okap 20 mm.

 

Pad plastičnih okapa i razmak između okapnih kuka
Pad plastičnih okapa i razmak između okapnih kuka

 

Kada je potrebno savijati okapne kuke i kako to učiniti

Za postizanje dovoljno velikog pada žlijeba, kuke možete postaviti na različite visine ili ih saviti. Savijanje je potrebno posebno kod klasičnih/pravih kuka. Savijati morate samo kuke s uvijenim krajevima ako grede u koje ih postavljate nisu dovoljno velike da ih montirate na različite visine. Čelne ili kutne kuke uvijek se montiraju na različite visine i ne savijaju se.

Savijanje okapnih kuka korak po korak

Već znate kojim smjerom i s kojim nagibom ćete naginjati okapni žlijeb. Možete početi s savijanjem kuka. Za to ćete trebati olovku, metar i specijalni uređaj za savijanje kuka ili stezaljku i cijev promjera najmanje 20 mm.

1. korak

Prvo izračunajte potrebnu razliku u visini okapa na početku i kraju, kao što je opisano gore. Duljinu krova u metrima pomnožite potrebnim padom po metru. Pazite da li ćete naginjati samo u jednom smjeru ili od središta prema rubovima.

2. korak

Pripremite odgovarajući broj kuka. Za plastične okape postavljate kuke na udaljenosti 40–50 cm, inače bi moglo doći do savijanja žlijeba i zadržavanja vode. Za metalne okape postavljate kuke na udaljenosti 80–120 cm.

3. korak

Zatim slijedi mjerenje kuka i označavanje mjesta za savijanje. Očitajte kuke, kako ih kasnije ne biste pomiješali, posložite ih uzduž i osigurajte protiv pomicanja. Prema izračunatoj razlici između najviše i najniže točke žlijeba, nacrtajte odgovarajući nagib na svim okapnim kukama.

4. korak

Za savijanje koristite specijalni uređaj za savijanje kuka ili kuke savijajte u stezaljci preko cijevi promjera najmanje 20 mm. To je važno kako bi savijanje bilo glatko i kako se kuka ne bi oštetila. Pri savijanju kuke ne zaboravite da prednja rubna točka okapnog žlijeba mora biti niža od stražnje strane za približno 6 mm. U slučaju da okap bude prepunjen i dođe do prelijevanja, voda neće teći na fasadu.

 

Montiranje okapnih kuka

Za montažu okapnih kuka trebat će vam vijci, bušilica, odvijač i dugi konop.

  1. Postavite bočne kuke – ako ste pad stvarali savijanjem kuka, montirat ćete ih u istoj liniji. Ako stvarate pad postavljanjem kuka na različite visine, postavite najvišu i najnižu kuku prema izračunatoj razlici u visini okapa.
  2. Između bočnih kuka napnite dva konopa – tako ćete dobiti dva kontrolna točka, što će vam olakšati postavljanje srednjih kuka.
  3. Prema liniji konopa montirajte preostale kuke – pazite da razmak između kuka ne bude prevelik. Za plastične okape razmak treba biti 40–50 cm, za metalne okape 80–120 cm. Konopi moraju biti dobro napeti i kuke se ne smiju oslanjati na njih. Konopi služe samo kao vodiči.

Zatim su kuke spremne za montažu samog okapnog žlijeba.

Minimalni nagib žlijeba

Pripremate li montažu okapnog sustava bez savijanja kuka? Pogledajte naš potpuni vodic za montažu plastičnog okapnog sustava BRYZA. Ako trebate pomoć u izboru okapnog sustava ili njegovoj instalaciji, slobodno nas kontaktirajte.

 

Želim se posavjetovati

 

Napravljeno06. 01. 2021.

Ova internetska trgovina koristi kolačiće koji pomažu u ispravnom funkcioniranju stranice. Korištenjem naših usluga pristajete na upotrebu kolačića.

Detaljne postavkePrihvatite sve kolačiće